Ücretsiz Free SP Generator , Dinamo Çıktı !

C ve Sistem Programcıları Derneği eğitmenlerinden Aykut TAŞDELEN’in geliştirdiği ücretsiz bir araç olan DinamoSPGenerator çıktı.
SQL Server üzerinde uygulama geliştirenlerin sıkça yaşadığı bir sorun olan CRUD işlemlerinden sorumlu stored procedure’leri elle yazmaya bu araç sayesinde ihtiyaç kalmıyor. Bu aracı aşağıdaki adresten sıkıştırılmış bir dosya biçiminde indirip açmanız ve içinden çıkan setup.exe’yi çalıştırmanız yeterli. Start menüsünde “CSD” isimli bir klasör içinde oluşacak olan kısayoldan uygulamanızı çalıştırabilirsiniz.

Dikkat : 18 Kasım 2010 itibariyle uygulamanın eski versiyonu zaman aşımına uğramaktadır Bu nedenle kullanmaya devam etmek isteyenler aşağıdaki download linkinden yeni versiyonu indirip yine ücretsiz kullanmaya devam edebilirler.

http://www.aykuttasdelen.net/downloads/Dinamo_SPGenerator_Kurulum.zip

Bir sihirbaz mantığıyla yazılmış olan bu araçta kullanılan teknoloji; WPF (Windows Prensentation Foundation). Ayrıca çok kısa bir zaman içinde bu aracın Visual Studio ile entegre çalışan bir eklenti add-on biçimi de kullanıma açılacak.

C ve Sistem Programcıları Derneğinde vermekte olduğum eğitimlerde öğrenci arkadaşlara bir örnek teşkil edebilmesi için yazdığım bu uygulamayı diğer yazılımcı dostlarımla da paylaşmak istedim. Amacım öğrencilerimi hazır yazılmış 3. parti araçlar veya bileşenler kullanmak yerine bilinç düzeylerini arttıracak, arka planında (kendileri geliştirdiği için) ne olup bittiğini bildikleri yapıları kullanmaya teşvik etmek. Diğer  klişe eğitim kurumlarından farklı bir vizyonla kendi derleyicimizi kendi işletim sistemimizi yazmak ve bunu da diğer meslektaşlarımızla paylaşmak vizyonumuzun bir projeksiyonu. Benzer şekilde bundan sonraki ASP.NET eğitimlerinde IIS’e alternatif basit bir web sunucu ile tarayıcı geliştirmek ve onları kullanmak cihetine gideceğiz.

Reklamlar

Ücretsiz Free SP Generator , Dinamo Çıktı !” üzerine 2 yorum

  1. Aykut Hocam Yazmış Olduğunuz Programla ilgili bir sorum olacaktı dotfuscator mı kullandınız yoksa başka bir tool mu kullandınız programınız için ayrıca hocam nitelik ve yarar bakımından çok iyi tebrik ederim işime yaradı ve yarayacakta…

    Saygılarımla

    • Nazik iltifatınız için çok teşekkür ederim, evet dotfuscator kullandım. Bu arada v.2’de aynı uygulamada başka yararlı özellikler de eklenecek.

Yorumlar kapalı.